nv

Tento snímek ve vylepšených barvách pokrývá na povrchu Jupiterova slibného měsíce Europa oblast 350 x 750 kilometrů. Podrobný obrázek kombinuje data s vysokým rozlišením s barevnými daty s nízkým rozlišením z kosmické sondy Galileo z roku 1998.

Předpokládá se, že pod hladkými ledovými pláněmi, dlouhými zlomy a změtí bloků chaotického terénu se dole skrývá hluboký oceán slané kapalné vody. Ačkoliv je tento ledem pokrytý cizí svět oceánu vně zóny života ve Sluneční soustavě, tak nové výzkumy ukazují na potenciální chemii, která by mohla vytvářet kyslík a vodík, což jsou klíčové indikátory energie důležité pro život a které by mohly vznikat v množstvích, které jsou srovnatelné s planetou Zemí.

Vodík by mohl vznikat chemickými reakcemi slané vody v kontaktu se skalnatým dnem oceánu. Kyslík a další složky, které reagují s vodíkem by přišly z povrchu Europy. Molekuly vodního ledu by se mohly dělit intenzivním tokem vysokoenergetického záření Jupiteru a mohly by vstupovat do oceánu Europy shora.


Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.
Přispějte: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.