nv

Americký astronaut a pilot Scott Joseph Kelly nedávno získal pozornost medií po celém světě poté, co úspěšně absolvoval svůj celoroční pobyt ve vesmíru. Díky tomu se dostal do povědomí i široké veřejnosti a udělal tím kosmonautice velkou reklamu. Kelly má však na svém kontě i mnoho dřívějších povedených misí a jeho kariéra astronauta je doslova ukázková.

Scott Kelly se narodil 21. února 1964 v malém městečku Orange poblíž New Jersey. Vystudoval Státní univerzitu New York, kde obdržel bakalářský titul v oboru elektrotechniky a po studiu započal službu v americkém námořnictvu nejprve na pozici bojového pilota. Během výcviku vstoupil do letecké eskadry na letadlové lodi Dwight D. Eisenhower, se kterou se zúčastnil několika misí v evropském přímoří a na blízkém východě. Po dokončení výcviku se stal testovacím pilotem s možností létat s nejmodernějšími stíhačkami a leteckou technikou. Svou 25letou kariéru završil hodností kapitána s více než 8 000 nalétanými hodinami.

Své největší úspěchy však sklidil Scott Kelly na poli kosmonautiky a o tom si už přečtěte více v perfektním článku na webu Hvězdárny a planetária Plzeň.


Zdroj: Hvězdárna a planetárium Plzeň, foto: pinterest.com