nv

Zdá se, že horská cesta nedaleko města Bursa v Turecku vede počátkem května k noční obloze, k jasným planetám Mars a Saturn a ke středu naší Galaxie Mléčná dráha, což byl na pozemské obloze téměř opačný směr od Slunce.

Nejjasnější nebeské těleso na scéně, Mars, bude dnes v noci v opozici a Saturn bude v opozici počátkem června. Obě planety zůstanou v nadcházejících týdnech v téměř opačné poloze od Slunce celou noc a budou i blíže Zemi, takže bude vhodná doba pro jejich pozorování dalekohledem.

Mars a Saturn spolu s červeným obrem Antares vpravo od centrální výdutě Mléčné dráhy vytvářejí těsný nebeský trojúhelník. Ale dnes v noci bude v opozici také Měsíc. Světlo úplňku, který bude snadné uvidět poblíž jasného Marsu a Saturnu, ovšem dokonce i na tmavé horské obloze zneviditelní slabší hvězdy centrální Mléčné dráhy.

TIP:   Rover Curiosity objevil na Marsu dávnou oázu

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN). Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA/GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.