nv

Jak vznikl tento velký oblouk ve vesmíru? Tato vznešená, obloukovitá struktura je ve skutečnosti asi půl světelného roku velká rázová vlna, která vznikla při srážce větru z mladé hvězdy LL Orionis s proudem v Mlhovině v Orionu.

Proměnná hvězda LL Orionis je stále ještě ve formativním období, ale už se vzdálila z hvězdné porodnice v Orionu a vytváří hvězdný vítr, který je mnohem více energetický, než vítr z našeho vlastního Slunce. Jakmile rychlý hvězdný vítr naráží do pomalu se pohybujícího plynu, tak vzniká rázová vlna, analogicky s rázovou vlnou kolem lodě, která pluje po vodě, nebo kolem letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Pomalejší plyn vytéká z horké centrální hvězdokupy TrapézMlhovině v Orionu, která se nachází už za dolním pravým okrajem tohoto obrázku.

Rázová vlna kolem hvězdy LL Ori má ve třech rozměrech tvar jako mísa, která je nejjasnější při pohledu na její “dolní” okraj. Komplex hvězdné porodnice v Orionu ukazuje četné podobné tokové tvary, které souvisí se vznikem hvězd, včetně rázové vlny kolem slabé hvězdy vpravo nahoře.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Část mozaiky, která pokrývá Velkou mlhovinu v Orionu na tomto barevném kompozitu, pořídil v roce 1995 Hubblův kosmický dalekohled.


Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), C. R. O’Dell(Vanderbilt U.), NASA. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.