nv

V tomto ostrém teleskopickém poli jsou dvě jasné galaxie. Spirální galaxii s příčkou NGC 5101 (vpravo nahoře) a téměř z boku viděnou NGC 5078 od sebe na obloze dělí asi 0,5 stupně, tedy zdánlivý rozměr úplňku.

Obě galaxie se nacházejí v klikatém souhvězdí Hydry, obě jsou vzdálené asi 90 miliónů světelných let a obě se velikostí podobají naší velké Mléčné dráze. Pokud by se obě opravdu nacházely ve stejné vzdálenosti, tak by je od sebe dělila vzdálenost pouze zhruba 800 000 světelných let. To je méně než polovina vzdálenosti mezi Mléčnou dráhou a Galaxií v Andromedě.

NGC 5078 interaguje s menší doprovodnou galaxií katalogizovanou jako IC 879, která je vidět vlevo od jasného jádra větší galaxie. Barevné zorné pole posévají ještě vzdálenější galaxie pozadí. Některé jsou dokonce vidět přes disk NGC 5101. Ovšem ty výrazně paprsčité hvězdy jsou v popředí, uvnitř naší vlastní Mléčné dráhy.

TIP:   Na vrcholku hory

Uznání a copyright: Dietmar Hager, Eric Benson. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.