nv

Výrazná emisní brázda, která je vidět na tomto ostrém a barevném záběru, je katalogizována jako IC 5067. Brázda je součástí větší emisní mlhoviny se zřetelným tvarem, která se populárně nazývá mlhovina Pelikán, měří asi 10 světelných let a sleduje křivku hlavy a krku kosmického pelikána.

Pohled ve falešných barvách ukazuje všude přítomnou záři úzkých emisních čar atomů v mlhovině v barevné paletě, kterou zpopularizovaly snímky hvězdotvorných oblastí Hubblovým kosmickým dalekohledem.

Ty fantastické, tmavé útvary v zorném poli širokém asi půl stupně jsou mračna chladného plynu a prachu opracovaná větry a zářením ze žhavých, hmotných hvězd. Podrobné snímky některých opracovaných mračen vykazují zřetelné známky nově vznikajících hvězd.

TIP:   Vladimír Nádvorník: NGC6888 a PN G75.5+1.7

Mlhovina Pelikán je katalogizována jako IC 5070 a je asi 2000 světelných let daleko. Abyste ji našli, tak se dívejte na severovýchod od jasné hvězdy Deneb ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus).


Uznání a copyright: Data – Subaru Telescope (NAOJ), R. Colombari, Processing – Roberto Colombari. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.