Velká mlhovina v Lodním kýlu

nv

Velká mlhovina v Lodním kýlu (Carina), též známá jako NGC 3372, se považuje za klenot jižní oblohy, měří přes 300 světelných let a je jednou z největších hvězdotvorných oblastí v naší Galaxii.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Podobně jako menší a severnější Velká mlhovina v Orionu je i Mlhovina v Lodním kýlu snadno vidět pouhým okem, i když je při vzdálenosti 7500 světelných let 5 krát dál.

Tento nádherný teleskopický podrobný snímek ukazuje jemné detaily centrálních zářících filamentů mezihvězdného plynu a neprůhledných mračen kosmického prachu. Zorné pole zabírá přes 50 světelných let.

Mlhovina v Lodním kýlu je domovem mladých, extrémně hmotných hvězd, včetně otevřené hvězdokupy Trumpler 14 (níže vpravo od středu) a stále záhadné proměnné hvězdy Eta Carinae, která je více než 100 krát hmotnější, než Slunce.

Eta Carinae je ta nejjasnější hvězda, která je vidět právě nad prašnou mlhovinou Klíčová dírka (NGC 3324). Zatímco Eta Carinae samotná může být na pokraji výbuchu supernovy, tak rentgenové snímky ukazují, že Velká mlhovina v Lodním kýlu byla učiněnou továrnou na supernovy.

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory). Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.