nv

Mars bude na pozemské obloze v následujících dnech pěkně vidět, ale ne tak krásný, jako zde. Pro pořízení tak úžasného pohledu musela kosmická sonda k rudé planetě přiletět.

Středem snímku probíhá jeden z největších kaňonů ve Sluneční soustavě. Toto velké údolí se nazývá Valles Marineris, táhne se v délce přes 3000 kilometrů, má šířku až 600 kilometrů a zařezává se až 8 kilometrů hluboko. Pro srovnání, pozemský Velký kaňon v Arizoně v USA je dlouhý 800 kilometrů, široký 30 kilometrů a je 1,8 kilometru hluboký.

Původ Valles Marineris zůstává neznámý, ale přední hypotéza říká, že začal před miliardami let jako prasklina, když se planeta ochlazovala. V kaňonu bylo identifikováno několik geologických procesů.

TIP:   Jak vznikl náš Měsíc? Astronomové nabízí novou teorii

Tato mozaika byla sestavena z více než 100 snímků Marsu, které v sedmdesátých letech minulého století pořídily Viking Orbitery.

Mars a Země budou v noci z pondělí na úterý po 11 letech k sobě nejblíže, takže rudá planeta bude po západu na jihovýchodě určitě stát za povšimnutí.


Uznání: Viking Project, USGS, NASA. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.