Jak se vesmír vyvinul z tak hladkých začátků? Počítačoví kosmologové a NASA vytvořili toto zrychlené animované video, na kterém je vidět počítačová simulace části vesmíru, aby to pomohli pochopit.

Simulace velká 100 miliónů světelných let začíná asi 20 miliónů let po velkém třesku a pokračuje až do současnosti. Po hladkých začátcích gravitace začíná způsobovat shlukování hmoty za vzniku galaxií, které bezprostředně začínají padat jedna na druhou. Mnoho z nich začíná kondenzovat do dlouhých vláken, zatímco jiné se bouřlivě slučují do obřích a horkých galaktických kup.

Zkoumání potenciálních vlastností vesmíru v simulacích jako je tato pomohlo při inženýrském návrhu kosmického dalekohledu Jamese Webba (JWST – James Webb Space Telescope), který má být vypuštěn koncem roku 2018.

TIP:   Akademie věd ČR spouští hlasování o názvu „české exoplanety“

Uznání videa: Donna Cox (AVL NCSA/U. Illinois) et al., NASA‘s GSFC, AVL, NCSA. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.