nv

Která hvězda vytvořila tento rozpínající se obrovský a nadýchaný míč?

Níže vidíte vůbec první film rozpínání zbytku Tychonovy supernovy, která je výsledkem stelární exploze poprvé zaznamenané před 400 lety slavným astronomem Tycho Brahe. Dvousekundové video je časosběrným kompozitem rentgenových snímků, které pořídila družicová rentgenová observatoř Chandra mezi léty 2000 a 2015 přidaných k základnímu optickému snímku.

Rozpínající se mračno plynu je velice horké a mírně odlišné expanzní rychlosti dávají mračnu nadýchaný vzhled. I když hvězda, která supernovu SN 1572 vytvořila, je nejspíš zcela pryč, tak hvězda zvaná Tycho G, která je příliš slabá, než aby se dala zde rozlišit, se považuje za její doprovodnou složku.

Pátrání po původci Tychonovy supernovy je zvláště důležité, protože jde o supernovu typu Ia, která je důležitou příčkou v žebříčku vzdáleností, kterou se kalibruje měřítko viditelného vesmíru.

TIP:   Vladimír Nádvorník: NGC6888 a PN G75.5+1.7

Vrchol jasnosti supernovy typu Ia se považuje za dobře prostudovaný, což je velice hodnotné při zkoumání vztahů mezi jasností a vzdáleností ve vzdáleném vesmíru.


Úvodní foto: NASA/CXC/Rutgers/J.Warren & J.Hughes et al.. Video Credit: NASA, CXC, GSFC, B. Williams et al.. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.