NV

NGC 4631 je velká krásná spirální galaxie. Je vidět z boku a nachází se pouze 25 miliónů světelných let daleko v dobře vycvičeném severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici).

Mírně zborcený vřetenovitý tvar některým připomíná kosmického herinka a jiným zase populární Velrybu. V každém případě se tato galaxie podobá naší vlastní Mléčné dráze.

Na ostrém barevném snímku je snadné spatřit žluté galaktické jádro, tmavá prachová mračna, jasné modré hvězdokupy a červené hvězdotvorné oblasti.

Slabé hvězdné proudy, které jsou vidět na hloubkových snímcích, jsou pozůstatky malých doprovodných galaxií, které rozrušily opakované přiblížení k Velrybě v dávné minulosti.

TIP:   Vladimír Nádvorník: NGC6888 a PN G75.5+1.7

Nad Velrybou je malá doprovodná eliptická galaxie NGC 4627. O galaxii Velryba je též známo, že chrlí halo žhavého plynu, který rentgenově září.


Uznání a copyright: Martin Pugh. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.