Stín sondy Surveyor 1

nv

Před padesáti lety na Měsíci přistál Surveyor 1. Surveyor byl vypuštěn 30. května 1966 a přistál 2. června 1966, když byl Měsíc v úplňku, a stal se první americkou kosmickou sondou, která měkce přistála na jiném tělese.

TIP:   V pondělí 11. 11. 2019 můžeme sledovat přechod Merkuru přes sluneční disk

První ze sedmi sond Surveyor měla otestovat lunární terén pro plánovaná přistání Apolla a zpátky odeslal přes 10 000 snímků před lunárním setměním 14. června. Celkový počet snímků vzrostl na něco přes 11 000, než 13. července začala druhá lunární noc. Surveyor 1 na povrchu Měsíce odpovídal až do 7. ledna 1967.

První Surveyor je stále ve svém místě přistání a zde je zachycen na snímku z roku 2009 družicí LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) jako skvrnka v Oceánu bouří (Oceanus Procellarum). Osamělá, 3,3 metru vysoká sonda se Sluncem nízko nad západním obzorem vrhá v pozdním lunárním odpoledni stín dlouhý téměř 15 metrů.

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State U. / Lunar Reconnaissance Orbiter. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.