nv

Majestátní mezihvězdné mračno plynu při plavbě vesmírem opracovávaly hvězdné větry a záření, až získalo rozpoznatelný tvar. Toto mračno se přiléhavě jmenuje mlhovina Koňská hlava a je zanořené do rozsáhlé a komplexní Mlhoviny v Orionu (M42).

Je sice pěkné tento objekt vidět osobně malým dalekohledem, ovšem tento velice podrobný snímek byl pořízen v roce 2013 v infračerveném světle družicovým Hubblovým kosmickým dalekohledem na oslavu 23. výročí vypuštění Hubbla.

Temné molekulární mračno je vzdálené zhruba 1500 světelných let, je katalogizováno jako Barnard 33 a je vidět především proto, protože ho zezadu osvětluje hmotná hvězda Sigma Orionis.

TIP:   Hvězdný svit v Canis Major

Mlhovina Koňská hlava svůj zdánlivý tvar za několik miliónů let změní a nakonec ji vysokoenergetické světlo hvězd zničí.


NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA). Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.