The NTT comes to life

Kopule dalekohledu ESO NTT (New Technology Telescope) otevřela své hranaté dveře, aby se objevila dlouhá štěrbina mířící na jižní nebe. Obloha je posypaná hvězdami, zatímco měsíc osvětluje vnitřní stěny kopule NTT a vrhá stín přes 3.6m dalekohled. Na vrcholu dalekohledu můžeme rozeznat sekundární zrcadlo, umístěné v prstencové struktuře a držené podpěrami nad hlavním (primárním) zrcadlem.

Jednou z podivuhodných vlastností NTT je aktivní optika, což znamená, že primární zrcadlo je ohebné a jeho tvar se aktivně upravuje během pozorování, aby se zachovala optimální kvalita obrazu. Poloha sekundárního zrcadla ve třech směrem se také kontroluje. Tato technologie, vyvinutá ESO, je dnes použitá na všech velkých moderních dalekohledech, jako je VLT (Very Large Telescope) na Cerro Paranal a budoucí E-ELT (European Extremely Large Telescope).

TIP:   Co nabídne prosincová obloha

Návrh osmihranné kopule pro NTT byl dalším technologickým milníkem. Kopule je relativně malá a je větrána systémem klapek, díky kterým vzduch hladce proudí kolem zrcadla, snižuje se turbulence a výsledný obraz je ostřejší. Když je kopule otevřená, dalekohled ožívá a natáčí se na oblohu, aby sledoval astronomické objekty.


Zdroj: ESO/B. Tafreshi (twanight.org)