nv_pop

Co nám může tato galaxie povědět o rychlosti rozpínání vesmíru? Možná, že hodně, jelikož v UGC 9391 jsou vidět nejenom cefeidy (červené kroužky), ale také nedávná supernova typu Ia (modré X).

Oba typy objektů mají standardní jasnosti, přičemž cefeidy jsou typicky vidět poměrně blízko, zatímco supernovy jsou mnohem dále. Proto je tato spirální galaxie tak důležitá, protože umožňuje navázat kalibraci mezi blízkými a vzdálenými částmi vesmíru.

Nedávná analýza nových údajů z Hubble o UGC 9391 a několika podobných galaxiích nečekaně podpořila předchozí náznaky, že se cefeidy a supernovy rozpínají s vesmírem trochu rychleji, než se čekalo z měření expanze raného vesmíru. Na základě četných úspěchů souladu kosmologie raného vesmíru astrofyzici nyní energicky spekulují o možných příčinách tohoto nesouladu.

Kandidáti na vysvětlení se pohybují od senzačních, jako je zahrnutí neobvyklých typů kosmologických komponent jako je fantomová energie a temné záření, k obyčejným, včetně statistických odchylek a podcenění zdrojů systematických chyb. K rozřešení této hádanky se plánují četná pozorování.

TIP:   Vladimír Nádvorník: NGC6888 a PN G75.5+1.7

UGC9391_hubble_2800_plain


Uznání: NASA, ESA, and A. Riess (STScI/JHU) et al. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.
Astrofyzici: Prohlédněte si 1250+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.