Nejchladnější místo ve vesmíru

Mlhovina Bumerang (ESO 172-07) je planetární mlhovina v jižním souhvězdí Kentaura, která je od naší Sluneční soustavy vzdálena přibližně 5 000 světelných let. Podle všeho jde o nejchladnější známé místo ve vesmíru.

Tento vesmírný objekt byl objeven roku 1979 v rámci prohlídky jižní oblohy a dostal označení ESO 172-07. Že jde o mlhovinu si jako první uvědomili astronomové Gary Wegner a Ian Glass z Jihoafrické astronomické observatoře, kteří ji pozorovali ještě téhož roku.

TIP:   Dramatický zrod nové hvězdy

Roku 1980 ji pozorovali Keith Taylor a Mike Scarrott na observatoři Siding Spring v australském městě Coonabarabran, a objevili, že mlhovina sestává ze dvou výtrysků plynu směřujících pryč z centrálního objektu – bílého trpaslíka. Podle jejího pozorovaného tvaru jí dali její současné jméno.

A proč se jedná o nejchladnější známé místo ve vesmíru? Astrofyzici Raghvendra Sahai a Lars-Ake Nyman vypozorovali v roce 1995 díky radioteleskopu ESO v Chile, že teplota v mlhovině je okolo 1 kelvinu, tedy jeden stupeň nad absolutní nulou. Je to dáno tím, že z bílého trpaslíka unikají plyny rychlostí kolem 150 km/s. Molekuly se tak ochlazují na mlhovinový plyn s teplotou těsně nad absolutní nulou, který je dokonce chladnější než záření vesmírného pozadí, a to z něj činí nejchladnější známou oblast ve vesmíru.

Ale i bez tohoto faktu by se jednalo stále o velmi chladné místo, neboť oxid uhelnatý v mlhovině pohlcuje reliktní záření, takže teplota tam nemá šanci překročit -271 °C.

Fascinující světlo, zachycené na mnoha fotografiích, je světlem z bílého trpaslíka, odraženým od odvrženého prachu. Není bez zajímavosti, že bílý trpaslík o stejné hmotnosti jako Slunce a velikosti Země odvrhuje ročně asi jednu tisícinu své hmotnosti.

Zdroj: cs.wikipedia.org, foto: Hubble Heritage Team, J. Biretta (STScI) et al., (STScI/AURA), ESA, NASA