nv

NGC 6888, též známá jako mlhovina Srpek, je kosmická bublina o rozměru asi 25 světelných let, rozfouknutá větry z její centrální, jasné, hmotné hvězdy.

Tento ostrý teleskopický portrét využívá úzkopásmová obrazová data, která v této větry rozfouknuté mlhovině izolují světlo z atomů vodíku a kyslíku. Atomy kyslíku vytvářejí modrozelenou barvu, která se zdá obklopovat jemné záhyby a filamenty.

Centrální hvězda, která je vidět v mlhovině NGC 6888, se klasifikuje jako Wolf-Rayetova hvězda (WR 136). Tato hvězda odhazuje svoje vnější vrstvy v silném hvězdném větru, který každých 10 000 let vyvrhuje ekvivalentní hmotnost Slunce. Komplexní struktury v této mlhovině jsou nejspíše výsledkem toho, jak tento silný vítr interaguje s materiálem, který byl vyvržen v dřívějších fázích.

TIP:   Co nabídne dubnová obloha?

Tato hvězda spotřebovává palivo smrtícím tempem a na konci svého hvězdného života nakonec vzplane ve velkém výbuchu supernovy. NGC 6888 se nachází v na mlhoviny bohatém souhvězdí Labutě (Cygnus) a je asi 5000 světelných let daleko.


Uznání a copyright: Michael Miller, Jimmy Walker. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.