nv

Zde jsou dobře známé tvary v ne tak dobře známých místech.

Vlevo je emisní mlhovina katalogizovaná jako NGC 7000, která je slavná zvlášť proto, protože připomíná světadíl Severní Ameriku. Emisní oblast vpravo od mlhoviny Severní Amerika je IC 5070, též známá pro své sugestivní obrysy jako mlhovina Pelikán. Obě jasné mlhoviny od sebe dělí tmavé mračno neprůhledného prachu a obě jsou asi 1500 světelných let daleko.

Zorné pole široké 4 stupně v této vzdálenosti zabírá 100 světelných let. Tento spektakulární kosmický portrét kombinuje úzkopásmové snímky, které zvýrazňují jasné ionizační fronty s jemnými podrobnostmi tmavých, prachových tvarů v siluetě. Emise z atomárního vodíku, síry a kyslíku jsou zachyceny úzkopásmovými snímky a vybarveny vědecky přiřazenými barvami. Obě mlhoviny lzetmavých míst spatřit i triedrem.

TIP:   Barevný vzduch

Uznání a copyright: Ezequiel Etcheverry. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.