nv

Začíná být vidět nová obloha. Když se podíváte vzhůru, tak uvidíte oblohu, jak vypadá v obyčejném světle, v elektromagnetickém záření. Ovšem v minulém roce začalo lidstvo vidět naši kdysi dobře známou oblohu jak vypadá v jiném druhu záření, v gravitačním záření.

Spolupracující observatoře LIGO dnes oznámily detekci druhém potvrzeného záblesku gravitačních vln GW151226 po historické první detekci GW150914 o tři měsíce dříve. Jak vyplývá z označení záblesk GW151226 byl zaznamenán koncem prosince 2015. Byl detekován současně oběma observatořemi LIGO ve státech Washington a LouisianaUSA.

Na videu (viz níže) je vidět animovaná křivka, která ukazuje jak se frekvence GW151226 měnila v průběhu měření detektorem v Hanfordu, Washington.

Soustava, která emituje gravitační vlny se dá nejlépe popsat jako dvě slučující se černé díry s původní hmotou zhruba 14 a 8 hmot Slunce s rudým posuvem asi 0,09, což by znamenalo, že k této události došlo před 1,4 miliardou let, než k nám záření dospělo. Povšimněte si frekvence a jasnosti gravitačního záření, které jsou zde mapované do zvuku a vrcholí v druhé sekundě slučování černých děr.

TIP:   Ondřejovská hvězdárna potvrdila objev hnědého trpaslíka TOI-503b

Jak LIGO nadále pokračuje v práci, jeho citlivost se zvyšuje a další detektory gravitačního záření v příštích letech budou přibývat, tak nový pohled lidstva na oblohu jistě změní chápání vesmíru.


Uznání ilustrace: LIGO, NSF, video: APOD Videos. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula/astro.cz. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U.