nv

Ne, nejedná se o specialitu dne na jídelním lístku v restauraci vesmírné lodi mimozemšťanů, jak by se mohlo z titulku zdát. Jde o parafrázi situace zachycené na velmi vydařené fotografii, na které vidíme nadoblačné blesky (rudé skřítky) a zelené světelné záření atmosféry, tedy jev zvaný airglow.

V oblasti severní polokoule je bouřková sezóna v plném proudu. Mnozí fotografové tak namířili své fotoaparáty vzhůru, aby “ulovili” co možná nejlepší záběry.

Astrofotograf Thomas Ashcraft také v tomto období nevydrží sedět doma, a tak vyrazil do terénu. Uvedený snímek byl pořízen 14. června 2016 v okamžiku, kdy nad západní Oklahomou (asi 300 mil daleko) zuřila bouřka.

TIP:   K přepólování magnetického pole Země dochází častěji, než jsme mysleli

Na snímku tedy vidíme nadoblačné blesky dosahující výšky kolem 80 km nad povrchem. Ke své velmi krátké existenci (několik milisekund) nutně potřebují nedaleký výskyt vysokoenergetických Cg+ blesků v bouřkovém oblaku.

Dále na snímku vidíme jev zvaný airglow. Zelená barva možná trochu připomíná polární záři, ale hlavní roli zde nehrají nabité částice slunečního větru, nýbrž samotné sluneční záření, zejména jeho ultrafialová složka. Vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry se během dne “nasytí” energií, kterou pak v průběhu noci vydává formou slabého záření.


Zdroj: spaceweather.com, boto.cz, foto: Thomas Ashcraft