Polární stratosférická oblaka nad Antarktidou

nv

Tento krásný snímek pořídil 17. června fotograf B. Sudarsan Patro, který se momentálně nachází na Bharati Indian Base Station v Antarktidě.

Ohybem a interferencí slunečních paprsků na vodních kapičkách vzniká tzv. irizování (iridescence) oblaků, tj. duhové nebo perleťové zbarvení zejména jejich okrajů. Zvláštním případem intenzívně irizujících oblaků jsou právě polární stratosférická oblaka (perleťová oblaka) v podobě živě barevných ploch ve tvaru pásů. Nalézají se ve výškách 20 – 30 km a vyskytují se při polohách Slunce blízko pod obzorem, kdy zemský povrch a nižší vrstvy atmosféry jsou již ve stínu Země.

TIP:   Parker Solar Probe: Úspěšný start mise, jejímž cílem je "dotknout se Slunce"

Perleťová oblaka, která v Evropě bývají pozorována např. v oblasti Skandinávie, pravděpodobně vznikají tak, že nakupením studeného vzduchu před pohořím a jeho postupným přetékáním se atmosféra rozkmitá až do výšek, kde se perleťové oblaky vyskytují. Jejich vznik by se pak dal připodobnit ke vzniku oblaků Altocumulus lenticularis vznikajících v troposféře.

Tyto okouzlující mraky ale nemusí být jen pouhou zvláštností. Např. Dr. Andrew Klekociuk z Australského antarktického oddělení (Australian Antarctic Division, AAD) se domnívá, že se jedná o projev extrémních podmínek v atmosféře podporující chemické změny, které vedou k ničení životně důležitého stratosférického ozónu.

Zdroj: spaceweather.com, kof.zcu.cz, mraky.astronomie.cz, gnosis9.net, foto: B. Sudarsan Patro