Čtvrť částečných prstenců

Tento obrázek týdne ilustruje zobrazovací schopnosti přístroje SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch) pro detekci planet, který je instalován na ESO dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v CHile.

Ukazuje sérii částečných (rozbitých či necelých) prachových prstenců okolo blízké hvězdy. Tyto koncentrické disky jsou umístěny ve vnitřní části disku obklopujícího mladou hvězdu HD 141569A, která je vzdálena asi 370 světelných let od Země.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Na obrázku vidíme útvar známý jako přechodný disk, což je krátce existující fáze mezi protoplanetárním diskem, ve kterém se planety ještě nevytvořily, a pozdější dobou, ve které už planety vznikly a disk je obsazen jenom zbylými, povětšinou prachovými, zbytky.

Co vidíme, jsou struktury vytvořené z prachu, které poprvé zobrazil v blízké infračervené oblasti SPHERE – a v dostatečném rozlišení, aby byly vidět pozoruhodné detaily. Plocha na obrázku má průměr 200 vzdáleností Slunce-Země.

Zřetelně je vidět několik rysů disku: jasný, výrazný prstence s dobře definovanými okraji – tak asymetrický, že vypadá jako půlkruh – mnoho zhuštěnin, několik koncentrických prstýnků, a útvar podobný spirálnímu rameni.

Je významné, že jsou tyto útvary asymetrické; může to odrážet nepravidelné rozložení prachu v disku, což je něco, pro co astronomové zatím nemají pevné vysvětlení. Je možné, že tento jev je způsoben přítomností planet, ale zatím žádné planety větší velikosti nebyly v tomto systému nalezeny.

Zdroj: ESO/Perrot, doporučený odkaz: vědecký článek: C. Perrot et al., Discovery of concentric broken rings at sub-arcsec separations in the HD 141569A gas-rich, debris disk with VLT/SPHERE