Astronomové na základě pozorování kosmického teleskopu Kepler objevili doposud nejmladší exoplanetu, jejíž stáří se odhaduje na 5 až 10 miliónů let.

Objev byl učiněn v rámci prodloužené mise teleskopu Kepler, která nese název K2 a proto byla tato exoplaneta označena K2-33b. Existenci exoplanety potvrzuje i Keckova observatoř na Havaji.

Exoplaneta K2-33b je o něco větší než Neptun a kolem své mateřské hvězdy obíhá ve vzdálenosti téměř 10krát menší než Merkur kolem Slunce.

U tak veliké exoplanety, jako je K2-33b, je právě malá vzdálenost od hvězdy pro vědeckým tým značným překvapením. Bude to samozřejmě předmětem dalšího výzkumu, ale již nyní se nabízí v podstatě dvě vysvětlení.

TIP:   První letošní start evropské rakety Ariane 5

Nejpravděpodobnější se zdá být proces migrace, který ale trvá stovky tisíc let, druhá varianta připouští možnost vzniku planety v této oblasti s tím, že se zřejmě bude postupně od hvězdy vzdalovat.

Na výsledky tohoto výzkumu si však budeme muset nějaký čas počkat. Každopádně se budeme těšit, neboť obohatí naše poznatky o vzniku a vývoji exoplanet.

nv


Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA, foto: NASA/JPL-Caltech, video: JPLraw