nvs

Ve středu tohoto klidného víru hvězd je nejspíše nenasytná bestie černé díry. V okolí víří miliardy hvězd a nejvíce jsou vidět ty nejjasnější a nejmodřejší. Rozsah a krása této podívané dává tomuto víření právem označení velké spirální galaxie.

Centrální bestie o sobě dává vědět takovým způsobem, že se zřejmě jedná o superhmotnou černou díru o hmotnosti asi 10 miliónů Sluncí.

Nenasytná kreatura požírá hvězdy a plyn a má kolem sebe ohradu horkého plazmatu, které emituje dávky rentgenových paprsků. Taková bouřlivá centrální aktivita přísluší Seyfertovým galaxiím.

Dohromady je tato kráska a zvíře katalogizována jako NGC 6814 a pár posledních miliard let je vidět v souhvězdí Orla (Aquila).

TIP:   Pavel Pech: Corona Australis

Uznání: ESA/Hubble & NASA; Acknowledgement: Judy Schmidt (Geckzilla). Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula/astro.cz. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.