Slunečnice ve Střelci

SagTrip_q100_watermark_CopyrightAndys_Astropix2016

Tyto tři jasné mlhoviny jsou často zastávkami v teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) a nahuštěných polí centrální Mléčné dráhy.

Dvě z nich katalogizoval kosmický turista 18. století Charles Messier a to M8, velkou mlhovinu vlevo od středu a barevnou M20 ve spodní části snímku. Ta třetí, NGC 6559, je vpravo od M8, a od větší mlhoviny ji dělí tmavé prachové pásy.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Všechny tři mlhoviny jsou porodnice hvězd vzdálené asi tisíc světelných let. Rozsáhlá mlhovina M8 měří přes sto světelných let a je též známá jako Laguna. Populární název M20 je Trifid.

Na kompozitním obrazu jsou úzkopásmová data, která zaznamenala viditelné záření atomů ionizovaného vodíku, kyslíku a síry. Mapování barev a rozsah jasností použitých k vytvoření tohoto kosmického zátiší se inspirovalo slavným obrazem Slunečnice od Van Gogha.

Vpravo od Trifidu je jedna z Messierových otevřených hvězdokup M21 a ta je také na teleskopickém plátně.

Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula/astro.cz. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.