jupiterclouds_newhorizons_1843

Kosmická sonda New Horizons při své cestě k Plutu pořídila několik úžasných snímků Jupiteru. Jupiter je slavný svojí velkou rudou skvrnou, ale také svými pravidelnými rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět i velice skromnými dalekohledy.

Na tomto horizontálně komprimovaném snímku, který byl pořízen v roce 2007 u Jupiterova terminátoru, je vidět velká různorodost oblačných vzorů.

Zcela vlevo jsou mračna nejblíže Jupiterovu jižnímu pólu. V tmavé oblasti, které se říká pás a která obepíná planetu, jsou turbulentní víry. Dokonce i světle zbarvené oblasti zvané zóny, vykazují úžasnou strukturu plnou složitých vlnovitých vzorů. Energie, která pohání tyto vlny, jistě pochází zespodu.

Sonda New Horizons je nejrychlejší vesmírnou sondou, která kdy byla vypuštěna, v roce 2015 úspěšně dokončila svůj hlavní průlet kolem Pluta a nyní směřuje k dalšímu průletu kolem tělesa Kuiperova pásu 2014 MU69 v roce 2019. Mezitím spousty vesmírných nadšenců už netrpělivě čekají přílet sondy Juno k Jupiteru, ke kterému dojde  4. července 2016 (5. července 2016 kolem 5:18 SELČ)

TIP:   Rover Curiosity objevil na Marsu dávnou oázu

NASA, Johns Hopkins U. APL, SWRI. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula/astro.cz. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.