Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem II

Anticrep02_Kelly_3264

Co se to děje nad obzorem? I když se tato scéna může jevit jaksi nadpřirozená, tak to není nic obyčejnějšího, než zapadající Slunce a správně umístěné mraky.

TIP:   Hvězda Betelgeuse nejen zeslábla, změnil se i její tvar

Na snímku vidíme antikrepuskulární paprsky. Abychom jim porozuměli, tak si představme obyčejné krepuskulární paprsky, které jsou vidět kdykoliv, když sluneční světlo proudí přes díry v mracích.

I když sluneční světlo opravdu putuje po přímkách, tak projekcí těchto přímek na kulovou oblohu jsou velké kružnice. Tudíž krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce se budou sbíhat na druhé straně oblohy v antisolárním bodě 180 stupňů od Slunce, a tam se jim říká antikrepuskulární paprsky.

Zde je vidět zvlášť výrazný případ antikrepuskulárních paprsků, které byly vyfotografovány tento měsíc ve WestminsteruKoloraduUSA.

Uznání a copyright: Regina Kelly. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula/astro.cz. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.
Deja vu: Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem (I)