Král vesmíru

King of the Cosmos

Tento obrázek Vás přenese na nejpokročilejší optickou astronomickou observatoř na světě: k dalekohledu VLT na observatoř ESO na Paranalu v Chile. Stínová postava zírající na tmavou oblohu je fotograf Babak Tafreshi, vyfocen svým kolegou, fotovyslancem ESO, Petrem Horálkem.

TIP:   Oblačno, s občasným prachem

Na okamžik se představte, že stojíte v Babakových – anebo Petrových – botách. Teď jste král vesmíru. Všude ticho, tma, klid. Díváte se na nedotčenou chilskou noční oblohu která, díky extrémně nízké úrovni světelného znečištění a vodní páry, nabízí obzvláště úžasnou noční scenérii, jež potěší všechny astrofotografy nebo milovníky hvězd. Nastává noc jedinečných fotografických možností. Se svou oblíbenou kamerou v ruce můžete dokumentovat nebe jednu jasnou hodinu za druhou a neobávat se nevítaných oblaků, kazících pohled.

Ve středu záběru je vidět Velké Magellanovo mračno, zatímco Canopus, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Lodního kýlu (Carina), shlíží z pravého horního rohu.

Petr pořídil tento obrázek během expedice ESO Fulldome Expedition. Její  účastníci cestovali do Chile, aby pořídili krásné záběry pro planetárium a návštěvnické centrum ESO Supernova. Supernova se v současnosti staví v ředitelství ESO v Garchingu (nedaleko Mnichova) v Německu a otevírat by se měla ke konci roku 2017.

Zdroj: P. Horálek/ESO