30. červen: Den asteroidu

30. červen je výročí tunguzské události. A při této příležitosti se připomíná globální iniciativa DEN ASTEROIDU, jejíž hlavní misí je upozorňovat na to, že je vesmír plný těles, jejichž střet se Zemí může ohrozit život na planetě. Partnerem iniciativy je televize Discovery, která proto v tento den vysílá na stanici Discovery Science výběr tematických pořadů.

TIP:   Petr Horálek: Jupiterova korona

Lidé si už dávno nemyslí, že Země je středem vesmíru a Modré planetě nic nehrozí. Právě naopak. Následky srážky Země s meteoritem jsou nám už známé, podle většiny vědců a odborníků to byl právě asteroid, který způsobil vyhynutí dinosaurů. A není to tak dávno, co Zemi minul asteroid 2003 SD220, samozřejmě v bezpečné vzdálenosti.

Ale stát se může také to, že vzdálenost mezi Zemí a asteroidem nebude dostatečná. A právě proto je zde samozřejmě vedle vesmírných agentur jako NASA také iniciativa Den asteroidu. Ta vznikla v roce 2015 a založili ji Gregory Richters, německý filmař a také Brian May, doktor astrofyziky a člen rockové kapely Queen. Miluji vesmír a vše, co s ním souvisí, ale zajímám se o asteroidy, protože pro nás představují nebezpečí,“ vysvětluje May své zapojení do iniciativy. A z toho vyplývá účel této organizace: členové se snaží získat pozornost a prostředky na mapování potenciálně nebezpečných asteroidů a zamýšlejí se rovněž nad tím, jak vyřešit situaci, pokud by mělo dojít ke srážce. Deklaraci iniciativy podepsalo více než 100 astronautů, vědců a dalších expertů.

Za své výroční datum iniciativa považuje 30. června – Den asteroidu tak upomíná na rok 1908, kdy lidstvo zaznamenalo největší srážku své planety s asteroidem. Jedná se o Tunguzskou událost, kdy asteroid dopadl v oblasti centrální Sibiře.

Discovery Science proto ve čtvrtek 30. června nabídne speciální program. Diváci se mohou těšit například na Nebezpečný vesmír: Srážka s asteroidem v 7.40, nebo pořad o zmiňovaném sibiřském asteroidu Vyšetřování X: Sibiřská apokalypsa v 11.00 a Člověk versus vesmír ve 14.20 a Člověk versus asteroid: Speciál ke Dni asteroidu o tom, jak se před asteroidy bránit.

Tereza Holá, Ewing Public Relations