Omega_Crete_200mm_50schedler

Tato krásná kompozice pro teleobjektiv pokrývá z ostrova Kréty na přirozené noční obloze celé světelné roky. Expozice při pohledu na jih sledují jednak hvězdy a také pevné popředí ve třech spojených panelech, které pokrývají zorné pole 10 x 12 stupňů.

Světlo ubývajícího Měsíce 15. května osvětlovalo kostel a hornatý terén. Uprostřed snímku září 18 tisíc světelných let vzdálená obří kulová hvězdokupa Omega Centauri (NGC 5139), která je za takových hvězdnatých nocí krásně vidět v triedru. Skoro nahoře obrázku je aktivní galaxie Centaurus A (NGC 5128) vzdálená asi 11 miliónů světelných let. V rozsáhlém jižním souhvězdí Kentaura (Centaurus) je také z boku vidět spirální galaxie NGC 4945. Při vzdálenosti 13 miliónů světelných let je jen o kousek dále a je vidět nad obzorem vpravo.

TIP:   Akademie věd ČR spouští hlasování o názvu „české exoplanety“

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory). Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula/astro.cz. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.