VisualimpactsPlanisphereAPOD2048

Jak jste daleko od přírodní tmavé oblohy? Tato mapa světa (střední | velká) v postupných krocích ukazuje vliv jasnosti umělého osvětlení noční oblohy na vizuální vzhled noční oblohy.

Jasnost byla modelována s využitím družicových snímků s vysokým rozlišením a zapadá do tisíců měření jasnosti oblohy v nedávné práci. Barevně kódované úrovně jsou srovnávány s přírodní jasností oblohy pro dané místo. Například žlutá úroveň jasnosti umělého osvětlení oblohy mění přirozený vzhled noční oblohy. Při červené úrovni se Mléčná dráha ukrývá do umělým světlem zářící mlhy.

Výsledky ukazují, že historicky běžný noční pohled na naši Galaxii je nyní pro více než třetinu lidstva ztracen. To je pro 60% Evropanů, téměř 80% Severoameričanů a obyvatelů dalších hustě zalidněných, světelně znečištěných oblastí Země.

TIP:   Akademie věd ČR spouští hlasování o názvu „české exoplanety“

Uznání a license: F. Falchi et al., Light Pollution Atlas, ISTIL. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula/astro.cz. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.