Evropská kosmická agentura (ESA) oznámila, že sonda Rosetta skončí svou misi u komety 67P/Churyumov-Gerasimenko 30. září 2016.

Dvanáct let ve vesmíru, z toho dva roky v prostředí prašné komety, stárnoucí technické vybavení a v neposlední řadě velká vzdálenost od Slunce, při které dochází ke snižovaní výkonu slunečních baterií – to jsou hlavní příčiny rozhodnutí nepokoušet se již o další hibernaci, ale rovnou ukončit misi.

Sonda Rosetta se blíží k dráze planety Jupiter. 30. září se bude nacházet ve vzdálenosti 573 000 000 km od Slunce a 720 000 000 km od Země, komunikační zpoždění je při této vzdálenosti přibližně 40 minut.

Konec mise bude proveden řízeným sestupem sondy na povrch komety. Operátoři začnou měnit trajektorii letu na sestupnou již v srpnu, přičemž bude průběžně dopočítávána. Samotná přistávací fáze bude probíhat v rychlosti 50 cm/s (přibližně polovina rychlosti Philae).

TIP:   Družice GAIA rozmotala záhadu hvězdných řetězců v Mléčné dráze

Po sestupu bude asi definitivně ukončena komunikace se Zemí, protože se nepředpokládá, že sonda přistane tak, aby měla anténu natočenou k Zemi, to by byla obrovská náhoda. Podle manažera provozu Sylvaina Lodiota má být celý manévr v mnohém složitější a riskantnější, než při přistání Philae.

Dobrou zprávou je, že Rosetta bude až do svého konce fotografovat povrch komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Snímky ve vysokém rozlišení bude posílat domů tak dlouho, jak jen to bude technicky možné.

Na shledanou a díky za vše, Rosetto!

Zdroj: ESA.int, foto: Spacecraft: ESA/ATG medialab; Comet image: ESA/Rosetta/NavCam