JUNO: Blíží se rozhodující okamžik – brzdící manévr!

800px-Juno_Mission_to_Jupiter_(2010_Artist's_Concept)

Sonda Juno se po pětiletém letu Sluneční soustavou připravuje k brzdicímu manévru u planety Jupiter, který je nesmírně důležitý.  

Motor sondy bude muset bezchybně pracovat po dobu 35 minut, aby snížil rychlost z 209 215 kilometrů za hodinu na 1 609 kilometrů za hodinu a navedl sondu na oběžnou dráhu kolem Jupitera.

TIP:   JUNO UŽ MÁ JUPITER NA DOSAH

Motor bude zapálen 5.7.2016 ve 04:30 SELČ a jeho práce rozhodne o úspěchu nebo nebo neúspěchu celé mise. Ředitel firmy Lockheed Martin (výrobce sondy) Guy Beutelschies řekl: “Máme jednu jedinou možnost a pokud ji propásneme, předpokládáme, že mise bude ukončena”.

JUNO je americká kosmická sonda, která nám pomůže porozumět dynamickým a strukturálním vlastnostem planety Jupiter prostřednictvím stanovení hmotnosti a velikosti Jupiterova jádra, jeho gravitačního a magnetického pole a vnitřního proudění.

Proměří složení Jupiterovy atmosféry, zejména množství plynů schopných kondenzace, určí teplotní profil atmosféry planety, profil rychlostí větrů a prozkoumá oblačnou pokrývku do větší hloubky, než sonda Galileo. JUNO také důkladně prozkoumá a charakterizuje prostorové struktury Jupiterovy polární magnetosféry.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, NPR, foto: NASA/JPL