GRATULUJEME: Sonda JUNO dorazila k největší planetě Sluneční soustavy

JUNO

Americká sonda Juno vstoupila 4. července kolem 23:54 EDT (5.7. v 05:54 SELČ) na oběžnou dráhu kolem planety Jupiter, když její hlavní motor pracoval plánovaných 35 minut. Sonda je nyní na oběžné dráze s dobou oběhu 53,5 dne a teprve později dalším postupným brzděním přejde na pracovní dráhu s dobou oběhu 14 dní, z níž teprve bude prováděn primární výzkum.

TIP:   Pryč se světelným znečištěním!

Napětí, obavy, nejistota, ale i otevřený strach z neúspěchu – to vše bylo vidět ve tvářích vědců na tiskových konferencích před vstupem sondy JUNO na oběžnou dráhu planety Jupiter. Naopak čirá radost a slzy štěstí ve stejných tvářích o něco později, když bylo potvrzeno, že byl brzdící manévr úspěšný a sonda je na plánované oběžné dráze.

Žádné nové obrázky však zatím nemáme, na to si musíme pár dní počkat, neboť vědecké přístroje včetně kamer byly z bezpečnostních důvodů vypnuty s blížícím se vstupem na orbitu 30. června a s jejich aktivací se počítá až zítra.

Mise sondy Juno je plánována jako 20 měsíční. Během této doby sonda oběhne kolem planety 37 × a na oběžné dráze kolem Jupitera uletí 560 milionů kilometrů.

Provoz Juno by měl být ukončen 20. února 2018 navedením do hustých vrstev atmosféry. Jde i o bezpečnostní proceduru, která zabrání nárazu do některého z Jupiterových měsíců. U některých z nich existuje možnost existence života a je proto nežádoucí riskovat kontaminaci pozemskou technikou.

O příletu sondy JUNO k Jupiteru informoval po dobu více než šesti hodin, ve více než stovce příspěvků a velmi detailně Dušan Majer na portálu kosmonautix.cz a patří mu za to velký dík. Pokud jste nemohli tuto fantastickou reportáž sledovat, tak přejděte na tuto stránku. Když byste si chtěli pročíst všechny příspěvky tohoto online přenosu, stačí sjet dolů a pod posledním příspěvkem, který vidíte klikněte na Load more – systém Vám vypíše další příspěvky – tímto stylem se propracujete až k těm nejstarším příspěvkům.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, astro.cz, kosmonautix.cz, NASA, foto: NASA