Vířící jádro Krabí mlhoviny

V jádru Krabí mlhoviny se nachází zmagnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu…

Zmíněná neutronová hvězda je známá jako Krabí pulsar a z dvojice jasných hvězd pod centrálním vírem na úžasném snímku jádra mlhoviny z Hubbla je to ta více vpravo. Nádherný snímek zabírá asi 3 světelné roky se zářícím plynem, prázdnými prostory i vířícími filamenty ponořenými do trochu strašidelného modrého světla.

Modrá záře je viditelné světlo z elektronů, které se pohybují po spirále podél silného magnetického pole téměř rychlostí světla. Pulsar pohání emisi mlhoviny jako kosmické dynamo.

TIP:   Akademie věd ČR spouští hlasování o názvu „české exoplanety“

Rychle se otáčející pulsar je zhrouceným jádrem hvězdy s hmotností více než Slunce a hustotou atomových jader, která explodovala. Krabí mlhovina je rozpínající se zbytek vnějších vrstev hvězdy. Výbuch této supernovy byl na Zemi zaznamenán v roce 1054.


Uznání: NASA, ESAAcknowledgment: J. Hester (ASU), M. Weisskopf (NASA / GSFC). Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.