Mléčná dráha se klene nad La Sillou

Horálek

Toto nádherné (a ultra high definition) panoráma, které vytvořil fotovyslanec ESO Petr Horálek, ukazuje Mléčnou dráhu, jak se klene nad observatoří ESO La Silla v Chile.

La Silla stojí na jižním konci pouště Atacama v nadmořské výšce 2400 m n. m. Zdejší početné dalekohledy pozorují noční oblohu – jednu z nejtmavších na Zemi – a využívají nepřekonatelné atmosférické podmínky zdejšího prostředí, aby odkryly tajemství vesmíru.

TIP:   Na raketě Vega se poprvé objeví česká vlajka, a to díky nosiči Dispenser, který byl vyvinut u nás

A tento obrázek nedělá nic jiného! Oblačná a prašná struktura naší Galaxie se odhaluje jako nádherná zářící čelenka nad otevřenou kopulí 2.2m dalekohledu MPG/ESO, která vypadá, jako by pojídala jasnou svítící skvrnu, což je ve skutečnosti Velké Magelanovo mračno. Různá oblaka a mlhoviny, včetně známé Gumovy mlhoviny, vynikají na pozadí tmavé oblohy ve střední a horní částí obrázku a září narůžovělým světlem.

Fotoaparát Petra Horálka také zachytil svit atmosféry (airglow), který je vidět obzvláště poblíž horizontu. Speciální ESOcast se věnoval tomuto zvláštnímu nebeskému jevu.

Zdroj: ESO, foto: Petr Horálek