Domes wide open

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) je vlajkovou lodí evropské astronomie pro pozorování ze zemského povrchu na počátku třetího tisíciletí.

Je to nejmodernější optický přístroj na světě, sestávající ze čtyři hlavních dalekohledů s primárním zrcadlem o průměru 8,2 m a čtyř 1,8m pohyblivých pomocných dalekohledů.

Na tomto dnes zveřejněném snímku vidíme tři ze čtyř zmíněných pomocných dalekohledů. Kupole jsou doširoka otevřené. Neklamná známka toho, že se právě pilně pracuje.

TIP:   Družice GAIA rozmotala záhadu hvězdných řetězců v Mléčné dráze

Ve středu této fotografie nemůžeme přehlédnout Velké a Malé Magellanovo mračno. Nejjasnější galaxie viditelné pouhým okem. Velké Magellanovo mračno je od nás vzdáleno přibližně 160 000 světelných let a je dvacetkrát menší než naše galaxie. Malé Magellanovo mračno je vzdáleno 200 000 světelných let a je 100x menší než naše galaxie.

Observatoř Paranal je pozorovacím stanovištěm Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile. Nachází se na vrcholu hory Cerro Paranal v poušti Atacama. Pro pozorovaní oblohy je toto místo přímo ideální, jednak pro svou odlehlost od zdrojů světelného znečištění a vynikající atmosférické podmínky, ale také pro minimum vlhka a prachu v ovzduší.


Zdroj: ESO, foto: M. Claro/ESO