NGC2736NBbicolor_1250_Jurasevich

Poblíž středu tohoto ostrého podrobného kompozitního obrázku se shora dolů pohybují tenká, jasná, propletená vlákna, která jsou ve skutečnosti dlouhé vlny v kosmickém plátu zářícího plynu, který je vidět z boku.

Podlouhlý vzhled mlhoviny katalogizované jako NGC 2736 naznačuje její populární jméno mlhovina Tužka. Mlhovina Tužka je asi 5 světelných let dlouhá, je zhruba 800 světelných let daleko, ale představuje pouze malou část zbytku supernovy v Plachtách.

Samotný zbytek supernovy v Plachtách má průměr asi 100 světelných let a je to rozpínající se mračno trosek hvězdy, která explodovala asi před 11 0000 lety.

TIP:   Astronomové objevili ultramasivní černou díru o hmotnosti 40 miliard Sluncí

Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, ale znatelně zpomalila a přitom vyčistila okolní mezihvězdný materiál. Nyní se rázová vlna mezihvězdným prostorem sune rychlostí přes 500 000 kilometrů za hodinu.

Tento širokoúhlý, ale úzkopásmový snímek v červené a modrozelené barvě sleduje charakteristickou záři atomů ionizovaného vodíku a kyslíku.


Uznání a copyright: Howard Hedlund & Dave Jurasevich, Las Campanas Obs. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.