Odlehlá galaxie s překotným vývojem hvězd

Vzdálená galaxie s překotným vývojem hvězd

Tento snímek pořídil Hubble Space Telescope prostřednictvím kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) a vidíme na něm vzdálenou galaxii MCG + 07-33-027, která je tak trochu zvláštní.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Galaxie MCG + 07-33-027 je od nás vzdálená 300 000 000 sv. let a patří do kategorie tzv. ‘starburst’ galaxií, tedy galaxií s překotným vývojem hvězd.

Normální galaxie totiž produkují jen pár hvězd ročně. ‘Starburst’ galaxie naproti tomu přetváří mohutné zásoby plynu a prachu do podoby nových hvězd fantastickou rychlostí, a to i několik set nových hvězd za stejné období.

Galaxie MCG + 07-33-027 je jako stvořená k vědeckému výzkumu. Je totiž krásně vidět zepředu, a to včetně spirálních ramen, kde se ponejvíce nachází světlé oblasti, ve kterých tvorba hvězd právě probíhá.

A že je co zkoumat. Astronomové totiž řeší jeden problém. K překotnému vývoji hvězd v galaxii totiž dochází většinou v důsledku srážky s jinou galaxií. Tato galaxie je ale téměř zcela izolovaná. Astronomové tedy budou hledat odpověď na otázku, co v tomto případě překotnou tvorbu hvězd spustilo.

Zdroj: NASA, foto: ESA/Hubble & NASA and N. Grogin (STScI)