OrionNebula_ESO_4000

Nejhloubkovější infračervený snímek mlhoviny v Orionu odkryl bohatství předtím neznámých hvězd o nízké hmotnosti, a docela možná i volně plujících planet.

Malebná mlhovina je nejlépe známá viditelném světle, kde je vidět mnoho jasných hvězd a jasného zářícího plynu. MlhovinaOrionu je katalogizována jako M42 a při vzdálenosti 1300 světelných let je k Zemi nejbližší velkou hvězdnou porodnicí.

Všudepřítomný prach v Orionu se dá prohlédnout infračervený světlem, což opět nedávno učinila důmyslná kamera HAWK-I, která byla připojena k Velmi velkým dalekohledům Evropské jižní observatoře ve vysokých chilských horách.

TIP:   Záhada supermasivních černých děr v mladém vesmíru rozluštěna

Na hloubkovém infračerveném snímku s vysokým rozlišením je vidět mnoho světelných bodů, z nichž jsou mnohé jistě hnědí trpaslíci, ale některé z nich patří do nečekaně bohaté skupiny volně plujících planet.

Pochopení toho, jak tyto objekty s nízkou hmotností vznikly, je důležité pro porozumění vzniku hvězd obecně a může dokonce lidstvu pomoci k lepšímu pochopení raných let Sluneční soustavy.

Pozn.: Remastrovaná verze tohoto snímku: S novými barvami a většími podrobnostmi.

Image Credit: ESO, VLT, HAWK-I, H. Drass et al. Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.