„Radioastron“ slaví páté výročí na oběžné dráze

Kosmický interferometr a jeho klíčová součást – radioteleskop Spektr-R slaví pět let práce na oběžné dráze, sdělil Jurij Kovalev, koordinátor vědeckého programu RadioAstron.

Radioteleskop Spektr-R, jediný přístroj svého druhu na oběžné dráze vyrobený v Rusku, byl vypuštěn z kosmodromu Bajkonur před pěti lety 18. července 2011. Spektr-R je klíčovou složkou RadioAstronu – interferometru, který umožňuje spojit kapacity pozemních a kosmických radioteleskopů do jednoho virtuálního radioteleskopu obřích rozměrů.

Díky tomu může RadioAstron dosahovat velmi vysokého uhlového rozlišení – do sedmi mikrosekund, což mu umožňuje nahlédnout do středů galaxií a také vidět „stín“ černé díry. Během uplynulých pěti let provedl několik zajímavých objevů, které změnily naše představy o struktuře galaxií a černých dírách.

TIP:   Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2019

Vědecký tým Radioastronu nedávno informoval o objevení abnormálně vysoké jasnosti kvasarů, což mění naše představy o tom, jak fungují „chuchvalce“ hmoty z černých děr. Kromě toho Spektr-R a jeho pozemní „bratranci“ odhalili neobvyklé vlastnosti radiových vln plazmatu v mezihvězdném prostředí, některé zvláštnosti v chování pulsarů, objevili množství kosmických maserů a uskutečnili množství jiných objevů, jejichž publikování nyní připravují vědecké skupiny projektu.

Činnost Radioastronu se mnohokrát prodloužila, Spektr-R bude na oběžné dráze minimálně do konce roku 2018. V rámci probíhajícího vědeckého programu budou vědci nadále zkoumat kosmické masery, fluktuaci mezihvězdného prostředí, chuchvalce hmoty z černých děr, aktivní galaktická jádra a jejich magnetická pole a také se pokusí podívat přes gravitační čočku v blízkosti kvasaru B0615+820 v souhvězdí Žirafy a změřit gravitační Rudý posuv.

satellite


Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí, (RIA), autorka: Naďa Lenžová, foto: АКЦ ФИАН, Lavochkin Assocition. Doporučený odkaz: Radioastron – největší kosmický radioteleskop