hubble-trappist

V květnu tohoto roku oznámil mezinárodní tým astronomů objev tří menších exoplanet v souhvězdí Vodnáře, které obíhají červeného trpaslíka Trappist-1. Systém je od nás vzdálen přibližně 40 sv. let, věk mateřské hvězdy je odhadován na 500 mil. let. Nové poznatky vědců opatrně naznačují, že by minimálně na dvou planetách mohly být teoreticky vhodné podmínky pro život.

Hubble Space Telescope se pokusil formou spektroskopických měření analyzovat atmosféry dvou Zemi podobných exoplanet tohoto systému. O jejich atmosféře jsme toho totiž věděli jen velmi málo.

Atmosféra těchto planet, které se nacházejí v tzv. zóně života, by mohla být např. velice řídká, jako třeba na Marsu, ale také by klidně mohla být podobná atmosféře planety Neptun, tedy s vysokým podílem vodíku a hélia. Byly by to tedy velmi nehostinné světy.

HST provedl spektroskopické měření 4. května, kdy nastal vzácný okamžik tranzitu (přechod planety přes disk hvězdy) obou planet (Trappist-1b a Trappist 1c) ve velmi krátkém časovém odstupu.

TIP:   U nedaleké mimořádně chladné trpasličí hvězdy byla objevena trojice potenciálně obyvatelných planet

Po analýze dat můžeme s jistotou prohlásit, že obě planety nemají silnou vrstvu atmosféry s vysokým obsahem vodíku a hélia. Nejedná se tedy o žádné plynné “miniobry”. To je relativně dobrá zpráva. Zvýšila se tak pravděpodobnost, že se jedná o tělesa kamenná.

Ve hře tedy zůstávají tyto možnosti. Atmosféra těchto planet může být podobná atmosféře Venuše, Země, ale i Marsu. Hubble Space Telescope bude dál planety sledovat a pokusí se zjistit, zda atmosféry obsahují molekuly vody a metanu.

Další úkoly pak čekají na vesmírný dalekohled Jamese Webba, který bude vypuštěn v roce 2018. Tento supermoderní přístroj totiž bude moci atmosféru pozorovaných exoplanet zkoumat hlouběji, podrobněji a širokospektrálně. Bude moci detekovat významné plynné složky atmosféry, jako je oxid uhličitý a ozon. Bude ale umět také určit teplotu a tlak.

Objev planetárního systém Trappist-1 dokazuje, jak výrazně se zlepšily možnosti teleskopů na Zemi i ve vesmíru. Hledání Zemi podobných a možná i obydlených planet tak může směle pokračovat.


Zdroj: NASA, foto: NASA/ESA/STScI/J. de Wit (MIT), ESO/M. Kornmesser