CERES: Případ ztracených kráterů

dawn20160726-16

Trpasličí planeta Ceres je poseta velkým množstvím kráterů, ale žádný není větší než 280 km v průměru. Pro vědce je to záhada přímo detektivní, neboť planeta musela být během své 4,5 miliardy let trvající existence mnohokrát zasažena řadou velkých asteroidů. Kde tedy ty obrovské impaktní krátery jsou?

Nová studie zveřejněná v časopisu Nature Communications se touto “záhadou” detailně zabývá, přičemž vychází z dat pořízených sondou Dawn, která pobývala na oběžné dráze Cerery od března loňského roku.

Autoři studie vytvořili počítačový model, na němž simulovali impaktní historii planety. Z něj vyplývá, že na povrchu Cerery by mělo být 10 – 15 kráterů o průměru kolem 400 km a alespoň 40 kráterů o průměru 100 km. Nicméně z dat sondy Dawn víme, že na povrchu najdeme jen 16 kráterů větších než 100 km v průměru a žádný, který by byl větší, než 280 km v průměru.

ncomms12257-f3

Důkladnou analýzou snímků povrchu planety Ceres se vědcům přeci jen podařilo najít alespoň tři rozsáhlé prohlubně “planitiae” (na snímku označené a, b, c), které jsou více než 800 km široké. Najdeme zde celou řadu menších kráterů z “nedávné” doby, ale ty větší prohlubně jsou pravděpodobně pozůstatky mohutných impaktů.

TIP:   Fosfor je jedním ze základních kamenů života. Jak se ale dostal na ranou Zemi?

Velmi zajímavá je rozsáhlá oblast Vendimia Planitia, která se rozkládá severně od kráteru Kerwan. Odborníci se domnívají, že zde mohl být veliký kráter, který vznikl dříve, než Kerwan.

Co tedy způsobilo, že krátery zmizely, když na povrchu planety neexistuje proces známý pod pojmem eroze, která třeba na Zemi přirozeně přetváří krajinu a důkladně zamaskuje stopy po dávných dopadech těles? Vědci dospěli k závěru, že významný počet velkých impaktních kráterů byl přetvořen k nepoznání vlivem “nedávné” hydrotermální a kryovulkanické činnosti. Stopy po kráterech tak byly pravděpodobně překryty novou vrstvou materiálu z nitra planety.

Zdroj: Jet Propulsion Laboratory, foto: NASA/JPL-Caltech/SwRI, nature.com, video: NASA Jet Propulsion Laboratory. Doporučený odkaz: The missing large impact craters on Ceres