Velká rudá skvrna ohřívá horní vrstvy atmosféry

Nový výzkum NASA naznačuje, že Velká rudá skvrna planety Jupiter je zdrojem tepla, který nebývalou měrou ohřívá horní vrstvy atmosféry.

Zde na Zemi horní vrstvy atmosféry ohřívá sluneční energie. Jupiter je ale pětinásobně dál od Slunce. Co tedy způsobuje ohřívání nad Velkou rudou skvrnou, když Slunce to být nemůže?

TIP:   Velký ohňostroj hvězdy Eta Carinae pohledem Hubbleova teleskopu

Vědci z Boston University’s Center pravděpodobně našli odpověď, když analyzovali data z Infrared Telescope Facility (IRTF), který je provozován na Mauna Kea.

Pozorovali Jupiter v infračerveném spektru a zjistili, že teplota se v oblasti jižní polokoule několik stovek kilometrů nad povrchem zvyšuje. Největší teplotní rozdíl je pravě nad Velkou rudou skvrnou, která doslova sálá. Teplota je zde ve výšce 800 km nad bouří o 370 °C vyšší, než je obvyklé.

Bylo zjištěno, že v oblasti největší bouře ve Sluneční soustavě dochází k “propojení” nižších a vyšších vrstev atmosféry prostřednictvím akustických vln, které generují turbulence v atmosféře pod bouří. Akustické vlny stoupají vzhůru a transportují tak teplo ze spodních vrstev, a to způsobuje ohřev horní vrstvy atmosféry nad oblastí Velké rudé skvrny. Vědci také vyslovili domněnku, že se tento jev může vyskytovat i na obřích exoplanetách u jiných hvězd.

V oblasti bouře jsou generovány také atmosferické gravitační vlny, tyto vlny ale šíří teplo víceméně po celé planetě.

Detailní analýzu tohoto jevu provede během své mise také sonda JUNO, která má na palubě mikrovlnný radiometr (MWR), který se bude moci v šesti vlnových délkách podívati do hloubky atmosféry. Na výsledky se vědci už velmi těší.

Zdroj: NASA, Nature, Space.com, foto: Art Karen Teramura, uh IFA s Jamesem O’Donoghue a Luke Moore. Doporučený odkaz: Heating of Jupiter’s upper atmosphere above the Great Red Spot