Naše existence je předčasná, praví studie

nv

Podle posledních zjištění vznikl vesmír před 13,8 mld. let. Země vznikla před 4,5 mld let. Někteří kosmologové se domnívají, že tato časová mezera nahrává myšlence, že život mohl vzniknout už miliardy let před životem pozemským. Ale studie vědců z Oxfordské a Harvardské univerzity naznačují, že život je vlastně z kosmologického hlediska předčasný.

TIP:   Jak vznikl náš Měsíc? Astronomové nabízí novou teorii

“Kdy jsou nejvhodnější podmínky pro vznik života ve vesmíru? Možná naivně odpovíte – právě teď. Ale my zjišťujeme, že šance na život ve vesmíru bude mnohem větší až v daleké budoucnosti.” Prohlásil autor studie Abraham Loeb z Harvardské univerzity.

Z hlediska kosmologie nemohl život, jak ho známe, vzniknout dříve než 10 milionů let po Velkém třesku, neboť se vesmír doslova koupal v kosmickém záření a teplota okolí dalece přesahovala teplotu varu kapalné vody.

Později se však vesmír počal ochlazovat na příjemnějších 0 – 100 °C. Tento začátech “epochy obyvatelnosti” nastal 10 až 17 milionů let po Velkém třesku.

První hvězdy ve vesmíru se začaly tvořit 30 miliónů let po Velké třesku. Během několika dalších milónů let se objevily první supernovy, které do vesmíru začaly vrhat prvky nezbytné pro život.

Naše Slunce vzniklo před 4,6 mld. lety a má životnost srovnatelnou s aktuálním věkem vesmíru. Ovšem málo hmotné hvězdy (červení trpaslíci) mají životnost až 10 bilionů let!

A právě životnost hvězd je dominantním faktorem studie. Čím hmotnější je hvězda, tím má kratší životnost. Velmi hmotné hvězdy zaniknou dříve, než se vůbec stačí život na planetách rozvinout.

Naopak málo hmotné hvězdy poskytují svému planetárnímu okolí dostatek času (v řádu bilionů let), který je potřebný pro rozvoj života. Pravděpodobnost života roste s časem. Lze tedy soudit, že život se ve vesmíru začne rozvíjet až v daleké budoucnosti, a to s pravděpodobností 1000 krát vyšší, než je tomu nyní.

Naše existence je tedy, zdá se, poněkud předčasná, možná dokonce zcela náhodná a civilizační boom ve vesmíru teprve nastane. Také se zdá, že v současnosti bude život u červených trpaslíků málo pravděpodobný. Víme sice o exoplanetách v obyvatelných zónách, ale červení trpaslíci se nyní nachází v období svého mládí, kdy vyzařují ohromné dávky UV záření a generují velmi silné erupce, které dokážou zcela zničit atmosféru na planetách v obyvatelné zóně.

Odborníci se již těší na vypuštění Vesmírného teleskopu Jamese Webba, který bude spektroskopicky vyhledávat biosignatury v atmosférách planet podobných Zemi u málo hmotných hvězd. Pomůže tak v hledání odpovědi na otázku, zda je naše existence opravdu předčasná.

Zdroj: sci-news.com, foto: Ron Miller