io

Jupiterův vulkanický měsíc Io má tenkou vrstvu atmosféry, která se ale ve stínu vždy snese na povrch ve formě námrazy. Novou studii financovanou NASA, která se nejvíce vulkanicky aktivním tělesem Sluneční soustavy podrobně zabývá, včera zveřejnil Journal of Geophysical Research a NASA.

Na povrchu měsíce se nachází více jak 400 aktivních sopek. Extrémní vulkanická aktivita je výsledkem silných slapových jevů způsobených vlivem Jupitera, Europy a Ganymedu. Slapové síly působí na celý měsíc, způsobují tření a to je příčinou zahřívání jeho pláště. Erupce na povrchu vytvářejí oblaka síry a oxidu siřičitého, které dosahují výšky až 480 km.

Nová studie dokumentuje změny v atmosféře, které probíhají při přechodu měsíce stínem planety Jupiter. Poprvé byly pozorovány přímo, a to prostřednictvím observatoře Gemini, za použití dalekohledu Gemini North o velikosti 8,19 metrů a přístroje Texas Echelon Cross Echelle Spectrograph.

TIP:   Astronomové poskytli nové informace o povaze a poloze deváté planety

Bylo zjištěno, že při přechodu Io stínem planety Jupiter prudce klesá teplota, a to až na -170 °C, přičemž atmosféra složená převážně z SO2 rychle zamrzá a ve formě námrazy klesá na povrch měsíce. Atmosféra se znovu obnovuje, když měsíc ze stínu planety vystoupí. Tento proces se neustále opakuje. Io se ve stínu Jupitera zdržuje 2 hodiny při každém oběhu, který trvá 1,7 pozemského dne.


Zdroj: NASA, foto: SwRI / Andrew Blanchard