PERSEIDY 2016: Uvidíme letos až 200 meteorů za hodinu?

NASA

Každý rok v tuto dobu prochází Země proudem prachových částic, které po sobě zanechala kometa Swift-Tuttle. Každý rok je to pěkná podívaná. Letos bychom mohli v maximu pozorovat až 200 meteorů za hodinu.

TIP:   Astronomové budou pátrat po mimozemských civilizacích detekcí laserových signálů

Perseidy, meteorický roj, bez kterého si snad ani léto nedokážeme představit. V období od od 17. července do 24. srpna můžeme každou noc pozorovat světelné stopy prachových částic. Některé “padající hvězdy” zasvítí více, některé méně, ale každopádně jich přibývá, jak se blíží maximum.

Letošní maximum meteorického roje Perseid nastane v odpoledních hodinách 12. srpna, tedy v pátek. Nejvíce meteorů v Česku spatříme v nocích ze čtvrtka (11.8) na pátek (12.8) a z pátku (12.8) na sobotu (13.8). Předpokládá se, že bychom mohli pozorovat na velmi jasné obloze 70 – 100 meteorů za hodinu.

Bill Cooke z NASA’s Meteoroid Environment Office se ale domnívá, že letošní Perseidy budou výjimečně bohaté. “Naše modely předpokládají, že v době maxima, tedy v noci z jedenáctého na dvanáctého srpna, můžeme očekávat až 200 meteorů za hodinu, což je asi dvakrát více oproti běžnému průměru.” Prohlásil Bill Cooke.

Můžeme se tedy těšit na vzrušující podívanou. Nezůstávejte tedy doma a vyražte ven. Nejvhodnější místo pro pozorování Perseid je samozřejmě mimo město, na vyvýšeném místě bez překážek v zorném poli, lehněte si na trávu (pozor na klíšťata) nebo na lehátko a nechte nebe čarovat.

Můžete také vyrazit na hvězdárnu. Celá řada hvězdáren totiž pořádá veřejná pozorovaní meteorického roje. Koukněte se proto na webové stránky vám nejbližší hvězdárny a zjistěte si další informace.

A bude přát počasí? Zatím se zdá, že zcela jasno na celém území nebude, musíme počítat i s nějakou tou přeháňkou. Podrobnější předpověď počasí Vám Envéčko nabídne ve středu.

Zdroj: spaceweather.com, foto: NASA/JPL