Spektakulární protuberance

Enormně velký a jasný oblak chladného plazmatu se klikatí ve východní části Slunce. Astronomové si toho všimli a začali pořizovat fotografie.

“Je to obrovské,” říká astronom Jack Newton, autor úvodního snímku, který pořídil na své soukromé observatoři ve městě Osoyoos v Britské Kolumbii (Kanada). Alan Friedman z Buffala tuto strukturu na Slunci též zaznamenal a vyfotografoval (viz snímek pod článkem). “Délka té protuberance je srovnatelná ze vzdáleností Země – Měsíc,” prohlásil Frieman.

Pro svůj vzhled se tento typ protuberance nazývá “živý plot”. Jde o protuberanci tzv. klidnou s dlouhou životností (několik dní).

TIP:   IC 1613: Čistý a upravený soused

Protuberance začínají na povrchu Slunce ve fotosféře a vybíhají do koróny. Zatímco koróna obsahuje velmi horké plazma, protuberance se svým složením blíží chromosféře — obsahuje mnohem chladnější plazma.

Pokud máte dalekohled, který je vhodně vybaven pro pozorovaní Slunce, tak se určitě nezapomeňte kouknout. Nepochybně to stojí za to!

Enormně velký a jasný oblak chladného plazmatu se klikatí ve východní části Slunce. Astronomové si toho všimli a začali pořizovat fotografie.  "Je to obrovské," říká astronom Jack Newton, autor úvodního snímku, který pořídil na své soukromé observatoři ve městě Osoyoos v Britské Kolumbii (Kanada). Alan Friedman z Buffala tuto strukturu na Slunci též zaznamenal a vyfotografoval (viz snímek pod článkem). "Délka té protuberance je srovnatelná ze vzdáleností Země - Měsíc," prohlásil Frieman.  Pro svůj vzhled se tento typ protuberance nazývá "živý plot". Jde o protuberanci tzv. klidnou s dlouhou životností (několik dní). Protuberance začínají na povrchu Slunce ve fotosféře a vybíhají do koróny. Zatímco koróna obsahuje velmi horké plazma, protuberance se svým složením blíží chromosféře — obsahuje mnohem chladnější plazma.  Pokud máte dalekohled, který je vhodně vybaven pro pozorovaní Slunce, tak se určitě nezapomeňte kouknout. Nepochybně to stojí za to!  Zdroj: spaceweather.com, foto: Jack Newton, Alan Friedman


Zdroj: spaceweather.com, foto: Jack Newton, Alan Friedman