1

Fotograf Phebe Pan chtěl 13. srpna 2016 na Shi Keng Kongu, nejvyšším vrcholu hory v provincii Kuang-tung (Čína), “lovit” perseidy. Místo toho však učinil úlovek, který se na rozdíl od Perseid těžko kdy zopakuje.

Pan si připravil fotoaparát a širokoúhlý objektiv (rybí oko), aby měl v záběru co největší možnou část oblohy. Krátce po zahájení fotografovaní nasnímal Pan ke svému překvapení modrofialový záblesk na vrcholu vzdáleného bouřkového mraku a něco jako rychle vzrůstající strom s větvemi. “Úkaz proběhl velmi rychle, netrvalo to déle než jednu sekundu, ale bylo to úžasné,” říká Phebe Pan.

Oscar van der Velde, člen Lightning Research Group na Katalánské polytechnické univerzitě, vysvětluje, co Pan vlastně vyfotografoval: “Jedná se o velmi vzácný typ nadoblačného blesku, kterému říkáme Gigantic jet (Obří výtrysk). S trochou nadsázky se dá říci, že to jsou skřítci na steroidech. Výboj vycházející z vrcholu bouřkového mraku putuje až do výšky konce ionosféry (kolem 100 km), kde se kolem něj často tvoří Skřítci.”

TIP:   Venuše mohla být v dávné minulosti vhodným místem pro život

Obří výtrysk, jak už bylo řečeno, je velmi vzácný jev. Zatímco Rudých skřítků bylo již vyfotografováno několik tisíc, tak Obřích výtrysků bylo fotoaparátem zachyceno jen několik desítek.


Zdroj: spaceweather.com, foto: Phebe Pan