Hubble našel dvě trpasličí galaxie v Rybách

Hubble našel dvě trpasličí galaxie v Rybách

Hubble Space Telescope pořídil fantastické snímky dvou trpasličích galaxií Pisces A (vlevo) a Pisces B v rozsáhlém souhvězdí Ryb. Zajímavostí je, že galaxie teprve nyní začínají vytvářet nové hvězdy a právě jejich záři Hubble zachytil.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Trpasličí galaxie Pisces A je od nás asi 19 milionů sv. let daleko a její snímek byl pořízen 30. října 2014. Pisces B se nachází ve vzdálenosti 30 milionů sv. let a HST pořídil její záběr 8. listopadu 2014. Oba snímky byly pořízeny kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys).

Z pozorovaní HST vyplývá, že trpasličí galaxie Pisces A a Pisces B měly produkovat většinu svých hvězd už dávno, ale zabránila jim v tom naprostá izolace, ve které se po miliardy let nacházely. Až teprve “nedávno” se galaxie přesunuly do oblasti, kde se nachází více větších galaxií v okolí a také více mezigalaktického plynu. Právě toto “husté” prostředí spouští zrod hvězd.

Astronomové se domnívají, že obě galaxie zdvojnásobily rychlost tvorby hvězd teprve před necelými 100 mil. lety. Z podrobné analýzy je totiž patrné, že obsahují 20 až 30 jasných modrých hvězd, právě modrá barva je dokladem toho, že hvězdy jsou mladé, tedy nejsou starší než 100 mil. let. Celkové množství hvězd v galaxiích je odhadováno na 10 milionů.

Na přiloženém obrázku vidíme, mimo zmíněných trpasličích galaxií, vlevo (Pisces A) nahoře jasný objekt, to je vzdálená galaxie v pozadí, další galaxie jsou vidět jako světelné body. Vpravo (Pisces B) nemůžeme přehlédnout jasný objekt s difrakčními paprsky. To je pro změnu hvězda, která se nachází ještě v naší Galaxii. I na této polovině snímku nepřehlédneme množství vzdálených galaxií v pozadí.

Zdroj: spacetelescope.org, foto: NASA, ESA, and E. Tollerud (STScI). Doporučený odkaz: Hubble Uncovers a Galaxy Pair Coming in from the Wilderness